dietetyk gdynia

Umów się na wizytę

+48 601 656 116

"Zacznij dzień od pełnowartościowego posiłku" - często słyszymy takie mądrości. Pytanie po co, dlaczego jest to takie ważne, co to znaczy pełnowartościowy posiłek i w sumie co to za różnica czy zjemy go niedługo po wstaniu czy w południe.:-)

 

Otóż, postaram się odpowiedzieć na te pytania i przekonać Was oraz zachęcić do wyrobienia sobie tego cennego nawyku jakim jest przygotowanie i zjedzenie ze smakiem pysznego posiłku nie później niż godzinę po wstaniu.

 

Przede wszystkim jedzenie śniadań pomaga w zachowaniu smukłej sylwetki, a u osób z nadmierną masą ciała ułatwia pozbycie się nadwagi.

© 2015 Dieta na co dzień Wszelkie prawa zastrzeżone.

Śniadanie czas zacząć

Dzieje się tak dlatego, że im szybciej dostarczymy energii z pożywienia tym szybciej uaktywnimy naszą przemianę materii. Metabolizm funkcjonuje najsprawniej rano i przed południem, a zatem zjedzenie nawet obfitego śniadania nie będzie skutkowało odłożeniem się tkanki tłuszczowej.

 

Kolejną zaletą dobrze zbilansowanego śniadania jest regulowanie gospodarki węglowodanowej i poziomów glukozy we krwi. Jeżeli rano nie jemy śniadań to poziom glukozy niski po nocy spada jeszcze bardziej, powodując niedocukrzenie. Ponadto niedostarczenie energii po nocy uruchamia tzw. mechanizm gromadzenia energii, co oczywiście przekłada się na gromadzenie tkanki tłuszczowej.

 

Nie zapominajmy, że poranne śniadanie to przede wszystkim energia dla naszego mózgu. Koncentracja, jasność umysłu, lepsza pamięć to nie poranna kawa, ale zdrowe, pożywne śniadanie.

 

Jakie zatem powinno być?

 

Śniadanie powinno być drugim co do wielkości posiłkiem dnia. Powinno być urozmaicone, dostarczać wszystkich makroskładników czyli węglowodanów, białek, tłuszczy, witamin i mikroelementów. Znakomitym przykładem dobrze zbilansowanych śniadań są płatki owsiane z jogurtem, owocami suszonymi i orzechami. Ale równie dobrą propozycją jest jajko, kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z wędliną i pomidorem oraz pomarańcza. Gorzej jeżeli jest to np. bułka z nutellą albo drożdżówka, ponieważ są to posiłki wysokowęglowodanowe i wysokotłuszczowe.

 

Dobre śniadanie to dobry początek dnia Jedzmy zatem na zdrowie.

dietetyk medyczny trójmiastodietetyk gdynia

2.12.2014