dietetyk gdynia

Umów się na wizytę

+48 601 656 116

W prawie każdym poradniku, artykule o zdrowym odżywianiu, wypowiedzi eksperta usłyszymy, że dieta powinna być dobrze zbilansowana. Co to nam mówi? Czy tak naprawdę wiemy co ma się w tej diecie bilansować? Jakie warunki ma spełniać dieta, żeby można było o niej powiedzieć, że jest zbilansowana. Postaram się nieco to uporządkować i spojrzeć od praktycznej strony.

 

Zacznijmy od zapotrzebowania energetycznego, czyli zbilansowania kaloryczności diety. Zbilansowana dieta powinna dostarczać taką ilość energii, która zapewni prawidłową masę ciała osoby o określonym wzroście, wieku, masie ciała, wydatku energetycznym (czyli wysiłku fizycznym).

© 2015 Dieta na co dzień Wszelkie prawa zastrzeżone.

Zbilansowana dieta - czyli jaka?

Całkowite zapotrzebowanie energetyczne możemy odczytać z dostępnych norm (IŻiŻ, WHO, FAO) jak również wyliczyć. I tak na przykład dla kobiety w wieku 40 lat, ważącej 60 kg, prowadzącej siedzący tryb życia odpowiednią dzienną dawką energii z pożywienia będzie 1850 kcal. Jeżeli jej masa ciała jest w normie to taka kaloryczność nie spowoduje ani ubytku ani przybrania kilogramów. W przypadku nadwagi, otyłości, niedowagi bądź określonych stanów jak np. ciąża u kobiety bądź laktacja to zapotrzebowanie odpowiednio się zwiększa lub zmniejsza.

 

Kolejnym elementem bilansu diety są makroskładniki, czyli węglowodany, białka i tłuszcze. Bilans makroskładników to zarówno podaż konkretnej grupy makroskładników jak i odpowiednie proporcje. I znowu tak jak w przypadku kaloryczności dla osób zdrowych stosujemy ogólne normy. Zgodnie z normami węglowodany (czyli mamy tu na myśli produkty zbożowe, skrobiowe, zawierające cukier (fruktozę, glukozę, laktozę) powinny stanowić 55% - 75% dziennego zapotrzebowania energetycznego, białka (mięso, ryby, nabiał, warzywa strączowe) powinny dostarczać ok. 10% - 15% dziennego zapotrzebowania, a tłuszcze 15% - 30%. Niestety taka informacja trudna jest do zastosowania w praktyce, jeżeli nie znamy zawartości tychże makroskładników w poszczególnych produktach. Tu z pomocą przychodzi nam piramida zdrowego żywienia albo tzw. talerz zdrowia.

 

dietetyk medyczny trójmiasto

Należy pamiętać, że zbilansowana dieta powinna dostarczać odpowiednich mikroskładników, witamin, wody, błonnika, antyoksydantów. Żeby to osiągnąć należy zwracać przede wszystkim uwagę na jakość spożywanych produktów. Jeżeli we właściwy sposób zbilansowana jest kaloryczność i proporcje makroskładników to dostarczenie mikroskładników i witamin zależy od tego czy wybieramy produkty nieprzetworzone, świeże, wyprodukowane z odpowiednich surowców.

 

Przykład dobrze zbilansowanego śniadania: 2 kromki chleba żytniego razowego, masło, twarożek z papryką, pomidorem i awokado. Sok świeżo wyciśnięty z pomarańczy - węglowodany ok. 55%, białka ok. 20%, tłuszcze ok. 25%, oprócz tego witaminy, antyoksydanty, błonnik i składniki mineralne

 

Przykład nieprawidłowo zbilansowanego śniadania: 2 tosty pszenne, dżem, sok pomarańczowy - prawie 100 % węglowodanów!

27.01.2015