dietetyk gdynia

Umów się na wizytę

+48 601 656 116

Uzyskanie wymarzonej sylwetki, pozbycie się nadmiaru kilogramów kojarzy nam się z zastosowanie diety. Dieta diecie nie równa. Niektóre diety oferują nam szybki ubytek masy ciała, ale jednocześnie wiążą się z niekorzystnymi efektami ubocznymi. Jednym z nich jest efekt jojo, ale mamy również do czynienia z bardziej groźnymi dla zdrowia skutkami, takimi jak: odwapnienie kości, odwodnienie, obciążenie nerek i wątroby, wyniszczenie organizmu.

 

© 2015 Dieta na co dzień Wszelkie prawa zastrzeżone.

Po czym poznać złą dietę

- diety o zbyt niskiej kaloryczności Diety oparte na bardzo niskiej kaloryczności poniżej 1000 kcal prowadzą do spowolnienia metabolizmu, do szybkiego ubytku wody i masy mięśniowej, nie stymulują procesów spalania tkanki tłuszczowej. Wręcz przeciwnie uruchamiają procesy magazynowania energii i gromadzenia tkanki tłuszczowej. Dlatego też po zakończeniu diety i powrocie do tzw. „normalnego” jedzenia następuje efekt jojo i bardzo szybkie odzyskanie kilogramów.

 

- diety wykluczające określone grupy produktów Diety z której wyeliminujemy część produktów np. produkty mleczne, mięso, produkty zbożowe, owoce lub warzywa mogą prowadzić do niedoborów witamin i składników mineralnych, co z kolei zaburza prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Diety takie (np. wegetariańska, wegańska, bezmleczna) mogą być bardzo dobrze zbilansowane, ale to wymaga umiejętności zastąpienia wyeliminowanego składnika innym, który uzupełni brakujące mikroskładniki i witaminy.

 

- diety oparte na jednej grupie produktów, tzw. mono diety, np. dieta białkowa, dieta owocowa, dieta kapuściana, dieta jogurtowa. Diety takie nie powinny być stosowane przez okres dłuższy niż kilka dni. Są one bardzo niedoborowe, niezbilansowane, dostarczają nadmiaru jednego rodzaju składników, jednocześnie pozbawiając organizm innych składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Zaburzają procesy metaboliczne, nadmiernie obciążają nerki, wątrobę, trzustkę, zaburzają gospodarkę kwasowo – zasadową.

 

- diety oparte na farmakologii lub suplementacji – diety takie nie uczą zdrowych nawyków żywieniowych, oparte są na przyjmowaniu dodatkowych suplementów diety lub farmaceutyków o działaniu przyspieszającym spalanie tłuszczu, termogenezę, przyspieszającym perystaltykę jelit, hamującym łaknienie, opóźniającym wchłanianie cukrów, tłuszczów. Niektóre z oferowanych na rynku preparatów (zwłaszcza dostępne w internecie) mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Natomiast nawet te względnie bezpieczne po zakończeniu kuracji nie zapewniają trwałego efektu i w krótkim czasie kilogramy wracają.

 

Jeżeli decydujemy się przejść na dietę warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, żeby uniknąć wspomnianych niebezpieczeństw, a jednocześnie osiągnąć trwały efekt odchudzania.

dietetyk medyczny trójmiasto