Z czym kojarzy nam się awokado? Najczęściej z tym, że jest tłuste. Niestety ☹. I pomimo jego licznych walorów odżywczych osoby będące na diecie mają wątpliwości czy awokado jest dla nich korzystne. Otóż wg mnie jest jak najbardziej korzystne, nie bez powodu nazywa się je super owocem.

 

 

Tłuszcze zawarte w awokado to głównie jednonienasycone kwasy tłuszczowe, nieprzetworzone, nierafinowane, które w porównaniu z kwasami tłuszczowymi nasyconymi są szybciej metabolizowane i co za tym idzie, jedzone w rozsądnych ilościach, nie odłożą się w postaci tkanki tłuszczowej. Ponadto obniżają poziom złego cholesterolu, regulują poziom glukozy, a także wzmacniają ściany tętnic. Zawarty w awokado błonnik przyspiesza również przemiany metaboliczne tłuszczu i tym samym staje się sprzymierzeńcem diety.

100 g awokado to 160 kcal. Jeżeli zjesz je w towarzystwie dwóch kromek razowego chleba i pomidora to cały posiłek wyniesie ok. 320 kcal i będzie stanowił znakomitą propozycję na śniadanie lub kolację.

 

Oczywiście nie sposób pominąć walorów zdrowotnych tego super owocu, począwszy od zawartości mikroelementów, głównie potasu ale także żelaza, cynku, magnezu po witaminy K, E, B a także w niewielkiej ilości wit. C. Awokado to znakomite źródło kwasu foliowego, nie powinno go więc zabraknąć w diecie kobiet ciężarnych oraz planujących zajść w ciążę.

 

Awokado możemy jeść pokrojone w plasterki, jako dip guacamole, jako dodatek do sałatek, jako składnik koktajli. Możemy zrobić z niego chłodnik, a nawet krem czekoladowy dla dzieci. Pomysłów i przepisów znajdziecie wiele, ja najbardziej lubię plasterki dojrzałego awokado na razowym, żytnim chlebku z plasterkami pomidora, świeżej bazylii, delikatnie posolone i skropione cytryną.

 

Jedzmy awokado dla zdrowia i urody ☺.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Name *